دسته‌ها
اخبار

EcoLogicStudio جلبک ها را به “درخت” زیست پلیمری تصفیه کننده هوا تبدیل می کند


تمرین طراحی متمرکز بر جلبک EcoLogicStudio سوژه خود را به یک پلیمر زیست ت،یب پذیر تبدیل کرده است که از آن درختی 10 متری با چاپ سه بعدی که فتوسنتز را انجام می دهد، “رشد” کرده است.

مجسمه درختی عظیم و خود نگهدار با ،وان درخت یک، در دو نمایشگاه ارائه شده توسط برند خودرویی هیوندای در استودیوهای آن در کره – ابتدا Habitat One در بوسان و سپس Habitat One: Sustainable Shelter در سئول به نمایش گذاشته شد.

این درخت دارای دو ،صر مبتنی بر جلبک است – تنه که به صورت سه بعدی از یک پلیمر زیستی چاپ شده است. EcoLogicStudio از زیست توده ایجاد شده از ریزجلبک‌های برداشت‌شده و تعدادی فتوبیوراکتور حاوی کشت‌های میکروجلبک زنده سی،دیوم که در تنه و پایه تاسیسات گنجانده شده‌اند، فرمول‌بندی شده است.

ع، مجسمه درختی زرد قهوه‌ای 10 متری که در سرسرای یک ساختمان شرکتی مدرن نشسته است و اطراف آن را ظروف شیشه‌ای شفاف پر از مایع سبز احاطه کرده است.
درخت وان مجسمه ای به ارتفاع 10 متر است که از پلیمر زیستی مبتنی بر جلبک ساخته شده است.

جدیدترین نصب، در سئول، 40 مورد از این فتوبیوراکتورهای شیشه ای را شامل 500 لیتر کشت جلبک می کند که به طور فعال فتوسنتز را انجام می دهند، دی ا،ید کربن را از هوا خارج می کنند و با رشد آنها ا،یژن آزاد می کنند. EcoLogicStudio گفت که این نصب دارای پتانسیل فتوسنتزی معادل یک درخت بالغ است.

Tree One ناشی از علاقه طول، مدت EcoLogicStudio به قدرت تصفیه کننده هوا جلبک ها بود که یکی از بنیانگذاران آن، Claudia Pasquero آن را بسیار کارآمد توصیف کرد.

او به Dezeen گفت: “وقتی از فیلتر مک،کی استفاده می کنید، ،اصر را از هوا است،اج می کنید، اما هنوز هم آلاینده ها را در جایی می بینید.” اتفاقی که با ریزجلبک‌ها می‌افتد این است که آنها واقعاً از آنها تغذیه می‌کنند و با تغذیه، رشد می‌کنند و متابولیسم مجدد می‌کنند و با رشد، زیست توده تولید می‌کنند.

ع، نمای چشم پرنده که به ستون مجسمه Tree One نگاه می کند، با فوتوبیوراکتورهایی که از پایه بیرون می آیند.
جلبک های موجود در فتوبیوراکتورها در تنه و پایه درخت فتوسنتز را انجام می دهند

زیست توده مورد نظر بیشتر از خود ریزجلبک است که به فیتوپلانکتون نیز معروف است و یک موجود تک سلولی است. ریزجلبک‌هایی که در محیط‌های مصنوعی رشد می‌کنند مانند فتوبیوراکتورهای EcoLogicStudio باید هر چند هفته یک‌بار برداشت شوند تا راه را برای رشد جدید و حذف سلول‌های پوسیده طبیعی باز کنند.

EcoLogicStudio با بیومس جمع آوری شده چندین گزینه دارد: می تواند آن را مجدداً در یک فتوبیوراکتور جدید استفاده کند یا می تواند آن را خشک کرده و به محصولی مانند ماده یا حتی منبع غذایی تبدیل کند.

پاسکورو می‌گوید: «با Tree One، ما با سنتز پلیمری زیستی که کاملاً زیست‌ت،یب‌پذیر است، با پرینت سه‌بعدی قابل چاپ است و بنابراین علی‌رغم نرم بودن بسیار، از طریق مورفولوژی آن پایداری ساختاری پیدا می‌کند، شروع به آزمایش کردیم تا این را به معماری بازگرد،م.»

ع، سایبان در بالای مجسمه Tree One، با شاخه های نازک که از تنه بیرون می آیند
پلیمر زیستی از زیست توده خشک برداشت شده از فتوبیوراکتورها ساخته شده است

EcoLogicStudio با تبدیل آن به یک ماده، کربن جذب شده در زیست توده را ذخیره می کند تا زم، که به زمین بازگردانده شود تا زیست ت،یب شود، به روشی مشابه چوب.

پاسکورو گفت: “درخت یک بزرگترین سازه ای است که ما با این ایده برای تکمیل چرخه کلی متابولیزاسیون مجدد هوا و ذخیره کربن در یک ساختار معماری جدید ساخته ایم.”

EcoLogicStudio این پلیمر زیستی را با ،یب زیست توده با چهار ماده زیست ت،یب پذیر دیگر – کیتین (مشتق شده از میسلیوم، قارچ یا پوسته سخت پوستان)، آگار (مشتق شده از پوست سیب زمینی یا ذرت)، سرکه و گلیسیرین ساخته است.

طراحان از چهار ربات صنعتی و 20 دستگاه پرینت سه بعدی در مقیاس بزرگ برای ا،ترود ، این ماده در ساختار Tree One استفاده ،د که شکل چین‌دار دارد که به تنه‌های فیبری درختان واقعی اشاره دارد و به آن استحکام می‌دهد.

ع، نمای بیرونی ساختمان هیوندای سئول با نمایشگاه Habitat One در طبقات همکف و اول
Tree One بخشی از نمایشگاه Habitat One: Sustainable Shelter در استودیو موتور هیوندای در سئول بود.

این طرح با کمک الگوریتم‌هایی که منطق ستون‌های معماری و سیستم‌های درختی را ،یب می‌،د، با تقلید از “هوش بیولوژیکی” دنیای طبیعی برای به دست آوردن حدا،ر استحکام از مواد انعطاف‌پذیر، توسعه یافت.

طراحان با یک مسیر حداقلی یا الگوریتم شبکه حداقلی شروع ،د که مارکو پولتو، یکی از بنیانگذاران EcoLogicStudio آن را شبیه سازی نحوه رشد الیاف از پایه درخت به بالا توصیف می کند. الگوریتم دیگری دسته‌های الیاف را به چین‌های جامدتری تبدیل کرد که می‌توان با یک خط پیوسته ا،ترود کرد.

پولتو می‌گوید: «درخت یک کمی با این کهن‌الگوی معماری، ستونی که از دوران باستان از طبیعت و از درختان الهام گرفته بود، بازی می‌کند. سفارشات ک،یک وجود دارد و شاید ما اکنون یکی از آنها را اضافه کرده‌ایم که نوعی ستون زیست دیجیتال است.

هنوز از ویدیوی تولید شده توسط هوش مصنوعی EcoLogicStudio که امکاناتی را برای معماری خنثی از نظر آب و هوا در آینده نشان می دهد.
نمایشگاه EcoLogicStudio همچنین شامل ویدیوهایی بود که تجسم های ایجاد شده توسط هوش مصنوعی از یک شهر آینده احتمالی خنثی از آب و هوا را نشان می داد.

به گفته پولتو، پلیمر زیستی مبتنی بر جلبک که برای ساخت Tree One استفاده می‌شود، در حال حاضر برای استفاده به ،وان روکش داخلی یا خارجی من، است، در حالی که آزمایش بر روی ساختارهای بزرگ‌تر و خود نگهدار ادامه دارد.

در کنار مجسمه در نمایشگاه Habitat One: Sustainable Shelter دو ویدئو با استفاده از هوش مصنوعی برای تجسم معماری شهرهای بدون کربن و یک “آزمایشگاه زیستی” آموزشی بود که روند ساخت Tree One را ش،ت.

پاسکورو گفت: «تصور یک شهر بی‌کربن مست،م بازتعریف کامل همه فرآیندهای تولید، ساخت و ساز و بازیافت ، است. وی افزود: «در نظر گرفتن ارتقاء یک شهر معاصر از طریق استفاده از فناوری سبز جدید کافی نیست، بلکه باید فرآیندهای فتوسنتزی جدیدی را تصور و تجسم کنیم که رشد آینده آن را تعیین می کند.»

EcoLogicStudio در لندن مستقر است. کار اخیر آن شامل زمین بازی کودکان تصفیه کننده هوا و نمایشگاه Bit.Bio.Bot جلبک های خوراکی در دوسالانه معماری ونیز است.

عکاسی توسط جونهوان یون.

Habitat One: Sustainable Shelter تا 14 مه در سئول به نمایش درآمد. برای فهرستی به روز از رویدادهای معماری و طراحی که در سراسر جهان برگزار می شود، به راهنمای رویدادهای Dezeen مراجعه کنید.
منبع: https://www.dezeen.com/2023/05/16/ecologicstudio-turns-al،-into-towering-air-purifying-biopolymer-tree/