دسته‌ها
اخبار

ZeroAvia بزرگترین هواپیمای را آزمایش می کند که تاکنون با موتور هیدروژنی الکتریکی کار می کند


ZeroAvia با آزمایش یک هواپیمای 19 نفره بر فراز آسمان ،ستان، پروازی را انجام داده است که طبق ادعای شرکت هوانوردی، بزرگترین هواپیمایی است که هنوز با موتور هیدروژن-الکتریکی با آلایندگی صفر اجرا نشده است.

این شرکت یک هواپیمای دو موتوره 19 صندلی اصلاح شده Dornier 228 را با یک نمونه اولیه موتور هیدروژن الکتریکی در بال چپ آن و یک موتور توربین گازی معمولی، Honeywell TPE-331، در بال راست پرواز داد.

در پرواز آزمایشی، هواپیما بلند شد، پرواز کرد و در آن فرود آمد ZeroAviaتاسیسات تحقیق و توسعه در فرودگاه کوتسولد در گ،ترشایر در 19 ژانویه.

ع، جلوی هواپیمای توربوپراپ با برند ZeroAvia در کنار نشسته روی آسفالت
ZeroAvia هواپیمای مجهز به موتور هیدروژنی-الکتریکی را آزمایش کرده است

به گفته ZeroAvia، این پرواز نشان می دهد که این شرکت بریت،ایی-آمریکایی در مسیر اجرای اولین پرواز تجاری هیدروژنی خود تا سال 2025 است، با این هدف که در نهایت این فناوری را به هواپیماهای بزرگتر ارتقا دهد.

وال میفتاخوف، بنیانگذار و مدیرعامل ZeroAvia، گفت: «این یک لحظه مهم، نه فقط برای ZeroAvia، بلکه برای صنعت هوانوردی به طور کلی است، زیرا نشان می دهد که پرواز تجاری بدون آلایندگی واقعی تنها چند سال دیگر باقی مانده است. رویکرد ما بهترین راه حل برای سرعت بخشیدن به هوانوردی پاک در مقیاس است.

ZeroAvia از سلول‌های سوختی هیدروژنی استفاده می‌کند که یکی از دو فناوری اصلی مبتنی بر هیدروژن برای پرواز همراه با موتور احتراق هیدروژنی است.

ع، یک هواپیمای توربوپراپ با رنگ سفید و آبی با مارک ZeroAvia در کنار در حال برخاستن از باند
این هواپیما برخاست و در پایگاه زیروآویا در ج، غربی ،ستان فرود آمد

در پیل‌های سوختی، هیدروژن برای تولید الکتریسیته استفاده می‌شود و الکتریسیته به جای سوختن هیدروژن مانند موتورهای احتراقی، ملخ را نیرو می‌دهد. این فرآیند علاوه بر بخار آب، هیچ انتشاری ایجاد نمی کند.

ZeroAvia نمونه اولیه موتور خود را در یک پیکربندی آزمایشی به کار برد که دارای دو پشته سلول سوختی به همراه بسته باتری لیتیوم یونی بود تا پشتیب، بیشتری برای برخاستن و قدرت پشتیبان ارائه دهد.

پیل‌های سوختی و مخازن هیدروژن در داخل کابین هواپیما، جایی که معمولاً صندلی‌ها قرار می‌گرفت، قرار داشتند. اما در نهایت، آنها نیاز به ذخیره خارجی دارند.

این شرکت آزمایش پرواز را تحت آنچه که به ،وان ا،امات “سخت” برای مجوز پرواز هواپیمای ،مت 21 با بریت،ا توصیف می کند، انجام داد. سازمان هواپیمایی کشوری، که به گفته شرکت نشان دهنده آمادگی آن برای صدور گواهینامه تجاری است.

ZeroAvia می گوید که تحت این شرایط، پرواز آزمایشی شرکت را در مسیر مستقیم به یک پیکربندی قابل تایید قرار می دهد تا در سال 2023 نهایی و برای تایید ارائه شود.

ZeroAvia یکی از رهبران فعلی در مسابقه توسعه موتورهای هیدروژنی برای کربن زدایی سفر با هواپیما است. نمونه اولیه آزمایش شده به ،وان بخشی از پروژه HyFlyer II این شرکت توسعه یافته است که توسط ،ت بریت،ا پشتیب، می شود. موسسه فناوری هوافضا و توسعه یک پیشرانه 600 کیلوواتی را هدف قرار داده است.

ع، دو مرد که در کنار یک هواپیمای کوچک در آغوش گرفته اند
خلبان جان کی،بی و سرگئی کیسلف، رئیس ZeroAvia اروپا، پرواز آزمایشی را هدایت ،د

به طور همزمان، این شرکت همچنین در حال توسعه یک پیشرانه دو تا پنج م،اتی است که فناوری را برای هواپیماهای تا 90 صندلی ارتقا می دهد.

فناوری موتورهای هیدروژنی به سرعت در حال پیشرفت است و بسیاری از خطوط هوایی و شرکت های هوافضا درگیر توسعه و آزمایش هستند.

اخیرا، EasyJet و شرکت مهندسی رو، رویس آزمایش زمینی یک موتور هواپیمای تجاری تغییر یافته را انجام داده اند که با احتراق هیدروژن کار می کند، در حالی که ایرباس قبلاً سه طرح مفهومی برای هواپیماهای هیدروژنی نشان داده است.

چالشی که برای این فناوری وجود دارد، اندازه مخازن هیدروژن مورد نیاز است که منتقدان را در مورد استفاده از آن برای هواپیماهای جت یا سفرهای طول، تردید ایجاد کرده است.


منبع: https://www.dezeen.com/2023/01/30/zeroavia-test-flies-largest-plane-hydrogen-electric-engine-design-technology-news/