دسته‌ها
اخبار

OMA “صحنه داستان سرایی” را برای نمایشگاه دیور در توکیو ایجاد می کند


یک پلکان هرمی شکل و لهجه‌های ظریف واشی در نمایشگاه کریستین دیور: طراح رویاها که توسط شوهی شیگماتسو برای کشف ارتباط بین خانه مد و ژاپن ایجاد شده است.

برگزار شد در موزه هنرهای معاصر توکیو، این نمایشگاه یک بازنگری گسترده دیور است که قبلاً در لندن، دنور و نیویورک به نمایش گذاشته شده است.

اتاق پیچ در پیچ با ساختار کاغذ واشی در نمایشگاه دیور در ژاپن
شوهی شیگماتسو نسخه توکیو دیور را طراحی کرد

معمار شیگماتسوشریک استودیوی هلندی OMA، مجموعه‌های جدید مختلفی را برای نسخه توکیو ایجاد کرد که در دو طبقه و 15 اتاق در موزه پخش شده است.

بر اساس گزارشات، این نمایشگاه قصد دارد رابطه دیور با فرهنگ ژاپنی را در طول تاریخ 76 ساله اش، از جمله همکاری های برند و لباس هایی که بر روی سایه های سنتی طراحی شده است، برجسته کند. متعلق به.

ست مانکن در برابر کاغذ واشی نور، در نمایشگاه دیور با طراحی OMA
اتاق دیور و ژاپن دارای ،اصر واشی است

یکی از اتاق‌ها به نام دیور و ژاپن با مسیری پر پیچ و خم از کف تا سقف مشخص می‌شود که از چوب ساخته شده و با روکش آواگامی – نوعی کاغذ واشی جوهر افشان که از استان توکوشیما این کشور تهیه می‌شود.

مانکن‌هایی که لباس‌های دیور مختلف به تن داشتند در بالای سازه پیچ‌پیچ قرار گرفتند که نشانه‌هایی از شناورهای اثیری است که در منطقه Aomori رژه می‌روند. دیوانه جشنواره

شیگماتسو به Dezeen گفت: “ما می خواستیم یک تجربه همه جانبه ایجاد کنیم که در آن بازدیدکنندگان بتوانند از کشف ریشه ها و الهامات خانه دیور از ژاپن لذت ببرند.”

ساختار هرمی عبادتگاه مانند در گذشته نگر کریستین دیور
شیگماتسو همچنین ساختار هرمی شکلی ایجاد کرد

یکی دیگر از تاسیسات معروف به توپ دیور دارای یک پلکان هرمی بزرگ است که نشانه‌هایی را از «پله‌های طول، و رونده» که به زیارتگاه‌های سنتی منتهی می‌شود، می‌گیرد که با سقف آینه‌ای که ساختار را منع، می‌کند، تقویت می‌شود.

مانکن‌هایی که در 35 قطعه از لباس‌های مد لباس دیور پوشیده شده‌اند، در سکوهای عمیق راه پله قرار می‌گیرند و با تغییر ،میشن‌ها روشن می‌شوند.

باغ گل های کاغذی در اتاقی که به خانم دیور تقدیم شده است
یک “باغ” از گل توسط هنرمند آیومی شیباتا از کاغذ بریده شد

شیگماتسو توضیح داد: «ما می‌خواستیم صحنه‌ای برای داستان‌گویی ایجاد کنیم که بسیار تکتونیکی و مدرن باشد اما مبتنی بر زیبایی محدود و منضبط اصیل فرهنگ ژاپنی باشد.

صحنه‌نگاری فضاها، مصالح و تکنیک‌های سنتی ژاپن را با اشکال و فرم‌های معماری بسیار بزرگ و معاصر ادغام می‌کند.»

نمایش رنگی اشیا توسط کریستین دیور
اتاق‌هایی از تکرارهای گذشته ویژگی گذشته‌نگر در نمایشگاه توکیو، مانند نمایش رنگی قطعات دیور

در جای دیگر، ژاپنی پوست الکترونیکی هنرمند آیومی شیباتا یک “باغ” غوطه ور از گل های کاغذی را به ،وان ادای احترام به عطر 1947 خانه مد Miss Dior و Corolle ایجاد کرد که اولین مجموعه این برند در همان سال عرضه شد.

در میان بسیاری از اتاق‌های دیگر نمایشگاه، مجموعه‌هایی از نسخه‌های قبلی نمایشگاه بازسازی شده‌اند – از جمله مجموعه‌ای به سبک دایره‌المعارفی با کد رنگی متشکل از 359 شی دیور که روی دیواری منحنی قرار گرفته‌اند.

شیگماتسو اهمیت صحنه نگاری را هنگام برگزاری نمایشگاه مد منع، کرد.

این معمار گفت: “نمایشگاه مد به ،وان یک نوع شناسی نسبتاً جدید است اما به سرعت به نمایشگاه های پرفروش برای موزه ها و موسسات تبدیل شده است.” این نشان دهنده پتانسیل مد برای جذب مخاطبان بسیار متنوع و همچنین پتانسیل روایی آن است.

او افزود: “من معتقدم نمایشگاه مد ذاتاً یک ابزار ارتباطی چند وجهی است. این نمایشگاه می خواهد تاریخ، فرآیند، تکنیک، مادیات، حرکت و ارتباط با زمینه های معاصر را آشکار کند – بیشتر از اینکه بگوییم یک نمایش نقاشی این کار را می کند.”

ما از دریچه دیور به ژاپن نگاه کردیم و از دریچه تاریخ، فرهنگ و مد ژاپن به جهان نگاه کردیم.

پلکان هرمی بزرگ در نمایشگاه دیور در ژاپن
هدف این صحنه نگاری کشف پیوندهای بین ژاپن و خانه مد است

شیگماتسو همچنین در سفر به دا،، تگزاس، با استفاده از مجموعه ای از رنگ ها و مواد، طرح نمایشگاهی را برای دیور گذشته نگر ایجاد کرد.

عکاسی توسط دایسی آنوبا حسن نیت از دیور.

کریستین دیور: طراح رویاها از 21 دسامبر 2022 تا 28 مه 2023 در موزه هنرهای معاصر توکیو به نمایش گذاشته می شود. برای فهرستی به روز از رویدادهای معماری و طراحی که در سراسر جهان برگزار می شود، به راهنمای رویدادهای Dezeen مراجعه کنید.
منبع: https://www.dezeen.com/2023/02/10/oma-scenography-dior-exhibition-،an-storytelling/