دسته‌ها
اخبار

Dyaqua پنل های خورشیدی “نامرئی” ایجاد می کند که شبیه کاشی های سقف سفالی هستند


شرکت ایتالیایی Dyaqua که راهی برای تولید پنل‌های خورشیدی به‌گونه‌ای ابداع کرده است که شبیه کاشی‌های سفالی بشکه‌ای رایج در پشت بام ساختمان‌ها در ایتالیا باشد، گفته است که این فناوری برای توسعه مجدد پایدار مکان‌های تاریخی مهم است.

این پنل‌ها که Invisible Solar نامیده می‌شوند، توسط شرکت روشنایی ساخته شده‌اند دیاکوا و به دلیل نگر،‌های فزاینده در مورد ساختمان‌های میراثی، شاهد علاقه فزاینده‌ای بوده‌اند.

پانل ها از سلول های سیلی، تک کریستالی معمولی تشکیل شده اند که در زیر محفظه سرامیکی قرار گرفته و از مواد “غیر سمی” ساخته شده اند.

پانل خورشیدی کاشی و سرامیک ایتالیایی
دیاکوا پنل های خورشیدی شبیه سرامیک تولید کرده است

سرامیک ها به گونه ای اصلاح شده اند که در چشم انسان مات به نظر برسند و در عین حال اجازه می دهند اشعه های خورشید از درون عبور کرده و سلول را تامین کنند.

سخنگوی Elisa Quagliato گفت: “ما به طور خاص Invisible Solar را طراحی کردیم تا در نهایت به میراث فرهنگی اجازه دهیم به انرژی خورشیدی دسترسی داشته باشد، جایی که پانل های خورشیدی سنتی و سایر BIPV ها به دلیل تأثیر بصری زیاد آنها مجاز به نصب نیستند.”

وی ادامه داد: در واقع اماکن باست، و بناهای میراثی معمولی مصرف انرژی بالایی دارند، بنابراین انرژی خورشیدی برای کاهش اثرات زیست محیطی این مکان های زیبا و حمایت از آنها در گسترش فرهنگ بسیار مهم است.

علاقه به Invisible Solar به طور مداوم در حال افزایش است زیرا به یک مسئله خاص از تمام مالکان ساختمان های میراث پاسخ می دهد.

پانل خورشیدی کاشی و سرامیک ایتالیایی
آنها از پانل های خورشیدی در پوشش سرامیکی تشکیل شده اند

تمام اجزای پانل های ساخته شده به سفارش قابل بازیافت هستند، و این شرکت گفته است که آنها “صنعتی ساخته شده اند”، بنابراین پانل ها تفاوت های جزئی بین هر یک دارند و به ظاهر “ک،یک” می افزایند.

پانل های نامرئی همچنین می توانند برای نمای سایدینگ یا روسازی استفاده شوند و به گونه ای طراحی شده اند که عملکردی داشته باشند و مانند کاشی های مسکن معمولی از سطح محافظت کنند. این شرکت همچنین گفت که خواص فوتوکاتالیستی محفظه سرامیکی به کاشی ها اجازه می دهد تا خود تمیز شوند.

Dyaqua گفت که قصد دارد پانل ها را پایدار کند.

این برند می‌گوید: «هدف ما ایجاد محصولات کاربردی و پایدار، هم از نظر زیست‌محیطی و هم از نظر زیبایی‌شناسی است. در واقع، ما از مواد غیر سمی و قابل بازیافت استفاده می‌کنیم، در حالی که محصولات ما به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ویژگی‌های زیبایی‌شناختی ساختمان‌ها یا مکان‌هایی را که در آن نصب می‌شوند حفظ کنند.»

این شرکت اشاره ای نکرد که آیا خود ،اصر فتوولتائیک قابل بازیافت هستند یا خیر.

این پانل ها همچنین می توانند “بار استاتیکی بالایی را تحمل کنند” و شرکت اعلام کرد که آنها در برابر حلال های شیمیایی و سایر “عوامل جوی” آزمایش شده اند.

پانل خورشیدی کاشی و سرامیک ایتالیایی
آنها به منظور تقلید از مصالح ساختمان های ک،یک هستند

وزن هر پانل حدود دو کیلوگرم و حدا،ر توان 7.5 وات پیک (Wp) است که بیانگر آن است. حدا،ر ظرفیت انرژی. این سیستم برای استفاده در سازه‌های جدید و همچنین جایگزینی کاشی‌های قدیمی، می‌تواند برای انواع ساختمان‌ها اعمال شود.

این کاشی‌ها سال‌ها قبل از راه‌اندازی در سال 2016 نمونه‌سازی شدند. در سال 2018 به ،وان یک روش قدرت برای پارک باستان‌شناسی پمپئی از طریق آن پارک باستان شناسی هوشمند برنامه ای که سعی در ادغام فناوری های پایدار در محوطه باست، داشت.

Quagliato گفت: «Sonvisible Solar به دلیل ادغام کامل – هم از نظر معماری و هم از نظر زیبایی شناختی – با پوشش سقف و بهره وری انرژی آن برای نصب در پمپئی انتخاب شد.

“هدف این پروژه تبدیل پمپئی به اولین پارک باستان شناسی هوشمند، ایجاد یک مدل مرجع بین المللی برای سایر سایت های میراث فرهنگی است.”

Quagliato همچنین گفت که این شرکت در حال آزمایش با سیستم های مشابه با استفاده از مواد مختلف مانند چوب، سنگ و بتن است.

از دیگر کاربردهای جدید انرژی خورشیدی می‌توان به شیشه‌های پر از آب بریت،ا اشاره کرد که از پنجره‌های پر از آب برای گرم ، و خنک ، غیرفعال ساختمان‌ها استفاده می‌کند، همچنین ساختار درخت مانند خورشیدی ساموئل ویلکینسون که برای برداشت انرژی خورشیدی است.


منبع: https://www.dezeen.com/2023/02/10/dyaqua-invisible-solar-panels-ceramic-italian-tile/