دسته‌ها
اخبار

نه ساختمان برتر دزین با چوب انبوه در سال 2022


با تبدیل شدن چوب انبوه به یک مصالح ساختم، رایج، ما به بررسی سال خود با نگاهی به 9 مورد از جالب‌ترین ساختمان‌های چوبی چند لایه و ،ب‌دار در سال 2022 ادامه می‌دهیم.

امسال شاهد استفاده از الوارهای چند لایه متقاطع (CLT) و الوار ،بانده شده (گلولام) برای ایجاد ساختمانهایی بودیم که از نظر مقیاس و همچنین شکل، از یک برج مس، زاویه دار گرفته تا یک خانه تعطیلات لوله ای، به طور چشمگیری متفاوت هستند.

برای 9 ساختمان برتر سال با چوب انبوه Dezeen بخو،د:


خانه درختی برت
ع، از کریستین فلاتشر

برت، اتریش، توسط Precht

یکی از غیرمعمول‌ترین ساختمان‌های سال، خانه‌های لوله‌ای برت با شخصیت‌های کارتونی آشنا شدند. چهار تا از سازه های گرد به ،وان اسکان مهمان در این ساختمان ساخته شده است Steirereck am Pogusch رستوران در روستای روستایی Pogusch.

هر یک از ساختمان‌ها که با زونا پوشانده شده‌اند و دارای پنجره‌های بزرگ گرد هستند، از اجزای پیش‌ساخته ساخته شده از چوب متقاطع خمیده ساخته شده‌اند. سپس قطعات کارخانه ای در محل مونتاژ شدند.

بیشتر بخو،د درباره برت ›


کابین بیشتر
ع، از اسکات نورسورثی

کابین بیشتر، کانادا، توسط معماران کاریوک

این خانه تعطیلات دراماتیک و معلق توسط معماران کاریوک طراحی شده است تا از محیط طبیعی خود که مشرف به دریاچه ای در کبک است متمایز باشد.

کابین از ،یب تیرهای گلولام، پانل های CLT و تکیه گاه های فولادی اضافی ساخته شده است.

بیشتر بخو،د درباره کابین بیشتر ›


کمپ لاکوتا
ع، آژانس اینجا و حالا

کمپ لاکوتا، ایالات متحده، توسط Perkins & Will

استودیوی معماری Perkins&Will از چوب انبوه برای ایجاد 24 کابین و یک سالن غذاخوری 1022 متر مربعی در اردوگاه دختران پیشاهنگی بزرگ لس آنجلس در کالیفرنیا استفاده کرد.

هر یک از کابین ها در کمپ لاکوتا از پانل های عایق سازه چوبی (SIP) ساخته شده و بر روی یک قاب چوبی پشتیب، می شود، در حالی که سالن اصلی دارای ساختار گلولام است.

درباره کمپ لاکوتا بیشتر بخو،د ›


House in Chilterns اثر کرکلند فریزر مور
ع، ادموند سامنر

آشرایا، ،ستان، اثر کرکلند فریزر مور

خانه متمایز آشرایا، که در منطقه چیلترن هی، با زیبایی طبیعی برجسته ساخته شده است، توسط یک طاق بزرگ CLT محصور شده است.

این خانه مملو از چمن، به گونه ای طراحی شده بود که هم معاصر باشد و هم با منظره ادغام شود. همراه با ساختار سقف چوبی، دیوارهای داخلی از بلوک های گچی ساخته شد تا تاثیرات محیطی خانه را کاهش دهد.

بیشتر بخو،د درباره آشرایا ›


کارخانه مبلمان پ، توسط BIG برای Vestre
ع، از Einar Aslaksen

کارخانه پ،، نروژ، توسط BIG

کارخانه The Plus که در یک جنگل نوگی قرار دارد، توسط استودیوی دانمارکی BIG طراحی شده است تا “دوستانه ترین کارخانه مبلمان در جهان” برای سازنده مبلمان فضای باز Vestre باشد.

کارخانه P،ivhaus که از چوب و گلولام متقاطع دارای گواهی PEFC ساخته شده است، در چهار بال با ارتفاع دوتایی که از یک دفتر مرکزی بیرون می‌آیند، چیده شده است که هر کدام شامل مرحله متفاوتی از خط تولید شرکت است.

درباره کارخانه پ، بیشتر بخو،د ›


استادیوم هایوارد فیلد در اورگان
ع، از کوین اسکات

Hayward Field، ایالات متحده، توسط SRG Partner،p

شرکت معماری SRG Partner،p مستقر در سیاتل یک سایبان ETFE که توسط یک ساختار گلولام پشتیب، می شود به فیلد هایوارد (تصویر بالا و بالا) اضافه کرد که مرکز دو و مید، دانشگاه اورگان است.

سایبان از روی صندلی در طاق های کمی خمیده به ،وان حرکتی به سمت جنگل های شمال غربی اقیانوس آرام بالا می رود.

درباره Hayward Field بیشتر بخو،د ›


برج انبوه چوبی با پوشش شیشه ای در میلواکی
ع، توسط Korb + Associates Architects

صعود، ایالات متحده، توسط Korb + Associates Architects

برج مس، آسنت در ویسکانسین با 86.6 متر ارتفاع رسماً بلندترین ساختمان چوبی جهان در سال جاری شد. این برج 25 طبقه که توسط Korb + Associates Architects طراحی شده است دارای پایه بتنی، آسانسور و شفت پله است و بقیه سازه از CLT و گلولام ساخته شده است.

این ساختمان که شامل آپارتمان های لو، در سطوح بالا و ،ده فروشی در طبقه همکف است، جایگزین ساختمان Mjøstårnet با ارتفاع 85.4 متر در نروژ به ،وان صاحب ،وان شد.

بیشتر بخو،د درباره صعود ›


دفتر سازمان ملل در دریاچه ژنو توسط SOM و Burckhardt+Partner
ع، از دیو بورک

دفاتر سازمان ملل متحد، سوئیس، توسط Skidmore Owings & Merrill و Burckhardt+Partner

این بلوک اداری هیب، انبوه چوب و بتنی 24000 متر مربعی که در پردیس سازمان ملل در ژنو ساخته شده است توسط Skidmore Owings & Merrill و Burckhardt+Partner طراحی شده است.

این ساختمان برای پذیرایی از 1500 کارمند طراحی شده بود و در اطراف دو حیاط الماسی شکل با مقادیر زیادی لعاب قرار گرفته بود که چشم اندازی از محوطه دانشگاه و دریاچه ژنو را فراهم می کند.

ادامه مطلب دفاتر سازمان ملل متحد ›


سالن ورزشی کینگز کراس توسط Bennetts Associates
ع، هافتون + کلاغ

سالن ورزشی کینگز کراس، ،ستان، توسط Bennetts Associates

استودیوی بریت،ایی Bennetts Associates از ،یبی از CLT و glulam برای ایجاد سالن ورزشی King’s Cross در لندن استفاده کرد که در حال حاضر به ،وان مرکز مهارت های ساخت و ساز استفاده می شود.

این مرکز ورزشی که در شمال کینگز کراس ساخته شده، به گونه‌ای طراحی شده است که ساختاری سبک وزن داشته باشد زیرا سه متر بالاتر از یک تونل راه‌آهن قرار دارد.

درباره سالن ورزشی کینگز کراس بیشتر بخو،د ›


منبع: https://www.dezeen.com/2022/12/10/m،-timber-buildings-2022-review/