دسته‌ها
اخبار

معماری مهدکودک رنگارنگ Větrník در جمهوری چک ایجاد می کند


حجم‌های رنگی روشن و فرم‌های زاویه‌دار مشخصه این مهد کودک در جمهوری چک است که توسط استودیوی چک Architektura طراحی شده است تا بازیگوشی دوران کودکی را بازتاب دهد.

مهدکودک Větrník واقع در Říčany، شهری در ناحیه شرق پراگ، دارای سالن بدنسازی، باغ، ک،‌های درس و زمین بازی است که در میان بلوک‌های رنگی که از یک ساختار سفید مرکزی منشعب می‌شوند، پراکنده شده است.

نمای هوایی از مهد کودک Větrník در جمهوری چک توسط Architektura
Architektura مهد کودک رنگارنگ Větrník را در جمهوری چک ایجاد کرده است

طراحی آن از دوران کودکی، با چیدم، که هدف آن برانگیختن بازیگوشی و خودانگیختگی است، و فرم هایی که شبیه لانه ها و چادرها هستند، طراحی شده است.

پلان ناهموار از نبود هندسه در ذهن کودک، نظم متفاوت، بازیگوشی و خودانگیختگی استفاده می کند. معماری کارگردان دیوید کراوس به Dezeen گفت.

نمای بیرونی مهد کودک رنگارنگ در جمهوری چک
بلوک های با رنگ روشن شامل ک، های درس هستند

هر یک از بلوک‌های رنگارنگ مهدکودک Větrník دارای یک ک، درس است، در حالی که بقیه امکانات آن در مکعب سفید اصلی قرار دارد.

کراوس افزود: «کودکان خودشان ضروری بودند – بازی‌ها، حرکت، دید و مقیاس آنها. خودانگیختگی، عدم سازماندهی، غیرقابل پیش بینی بودن، خلوص، کنجکاوی و خوش بینی کودکان بر طراحی تأثیر گذاشت.

ورودی مهد کودک Větrník در جمهوری چک توسط Architektura
ورودی برای تداعی یک سفینه فضایی در نظر گرفته شده است

نمای رو به خیابان مهدکودک Větrník دارای ورودی است که شبیه یک سفینه فضایی است، در کنار یک دیوار زنده که Architektura امیدوار است رشد کند و کل ارتفاع را بپوشاند.

از طریق ورودی، بازدیدکنندگان و دانش آموزان توسط یک آتریوم در ساختار مرکزی سفید پذیرایی می شوند. دفاتر و سایر امکانات کاربردی نیز در این بلوک مرکزی گنجانده شده است.

یک تور بزرگ برای بازی دهلیز ورودی را می پوشاند که توسط تنه درختان پشتیب، می شود. منطقه زیر این به ،وان یک فضای اجتماعی است که می تواند موسیقی، تئاتر و نمایشگاه ها را در خود جای دهد.

از آتریوم منشعب می شود، ک، های درس جداگانه ای که به باغ متصل شده و با نورگیرهای مربع شکل در بالای آن قرار دارند.

شبکه بازی که توسط تنه درختان پشتیب، می شود
یک تور بازی توسط تنه درختان پشتیب، می شود

ک، های مهدکودک Větrník همچنین دارای پنجره های مثلثی هستند که برخی از آنها با قاب های رنگی حاشیه شده اند. ستون‌های زاویه‌دار و کف‌های با رنگ‌های روشن باعث می‌شود که طراحی بازی‌گوش ساختمان در داخل ادامه پیدا کند.

در خارج، یک زمین بازی با قاب های کوهنوردی و سایر تج،ات برای تقلید از یک شهربازی طراحی شده است. در حالی که در حال حاضر در حال ساخت است، استودیو امیدوار است که به فضایی پر از طبیعت تبدیل شود که بازی تخیلی را تشویق کند.

ک،ی با کف سبز در مهد کودک چک
ک، های درس دارای کف رنگی هستند

کراوس می‌گوید: «تلاش این بود که یک منطقه نشیمن، پر از جاذبه‌های سرگرمی، قاب‌های کوهنوردی، ،اصر بازی، نوعی منظره فانتزی کودکان، شاید حتی یک شهربازی طراحی شود.

ما می‌خواستیم برای کودکان یک شی بسازیم که یک موسسه نباشد، بازیگوش باشد و باعث رشد خلاقیت شود.»

دیگر مهد کودک هایی که اخیراً در Dezeen به نمایش گذاشته شده اند عبارتند از یک مهد کودک و مدرسه جنگلی ساخته شده از مواد طبیعی و یک مهد کودک پاریس ساخته شده از خشت.

عکاسی توسط فیلیپ پا گذاشت.


منبع: https://www.dezeen.com/2023/02/12/architektura-vetrnik-kindergarten-czech-republic/