دسته‌ها
اخبار

طراحی Ni Dukaan خانه بتنی “ارگ مانند” را در هند می سازد


استودیوی چند رشته ای Design ni Dukaan خانه ای را در گجرات هند با دیوارهای بیرونی بتنی تخته ای تکمیل کرده است که خانه را می پوشاند و فضاهای حیاط را مشخص می کند.

این استودیو که در یک سایت دورافتاده در شهرداری Himmatnagar قرار دارد، دیوارهای محصور مواج را به ،وان “پوست دوم” طراحی کرد که از فضاهای داخل مطلع می شود.

ورودی خانه محوطه بتنی طرح نی دوکان با سایبان بتنی و چمن چمن
دیوارهای بتنی تخته ای خانه را می پوشاند

این ،یب ارگ ​​مانند که بر روی یک تپه واقع شده است توسط دیوارهای محیطی شامل دو سطح منحنی و دو سطح مستقیم که در تقاطع خود از هم جدا می شوند تا نقاط ورودی یا ،وجی های ظریف را به چشم انداز مجاور ایجاد کنند، محدود شده است. طراحی توسط فروشگاه.

در ادامه می‌افزاید: «در غیاب یک زمینه قوی، ما برای الهام بخشیدن به طراحی به خلاصه مشتری تکیه کردیم، اما بی‌علاقگی کامل او به اینکه خانه از بیرون چگونه به نظر می‌رسد، ما را بر آن داشت تا اساس فرم‌های ساخته شده را زیر سوال ببریم. این امر باعث تغییر در ادراک ما شد که منجر به رویکرد درون به بیرون به طراحی شد که در آن تجربه فضا از درون بر شکل بیرونی اولویت داشت.

ع، واید از نمای بیرونی مجموعه خانه بتنی Enclosure توسط Design Ni Dukaan
دیوار محصور به سمت ورودی اصلی منحنی می شود

دو دیوار بتنی به سمت ورودی اصلی منحنی می شوند که با سایبان بتنی پوشانده شده و به فضای حیاط مرکزی منتهی می شود.

آشپزخانه، اتاق نشیمن و غذاخوری رسمی، آشپزخانه ثانویه و اتاق غذاخوری، دو سوئیت اتاق خواب اصلی و سه سوئیت اتاق خواب اضافی در اطراف این فضای باز مرکزی چیده شده اند.

در پشت حیاط دو سوئیت اتاق خواب اضافی، یک سالن بدنسازی و یک اتاق استراحت در کنار یک است، روباز قرار دارند.

گذرگاه بتنی سرپوشیده با صندلی تابدار در مقابل دهانه دیوار مشرف به حیاط
یک راهرو سرپوشیده فضاهای داخلی را از حیاط بیرونی جدا می کند

یک راهروی سرپوشیده یک حائل بین حیاط بیرونی و فضاهای داخلی ایجاد می‌کند و از فضای داخلی در برابر آفتاب شدید گرمسیری و بادهای داغ محافظت می‌کند و در عین حال نور طبیعی و تهویه را به داخل می‌دهد.

طراحی Ni Dukaan “قاب‌هایی” را در سراسر خانه اضافه کرد، از جمله یک صندلی چرخشی که توسط دهانه بزرگی که مشرف به حیاط است قرار داده شده است.

در سه نقطه از خانه، حجم‌ها از ارتفاع دیوار محصور تا سطح طبقه دوم افزایش می‌یابد و انبار یک هنرمند، اتاق زیر شیرو، برای نوه خانواده و یک م،ن آب را در خود جای می‌دهد.

Design ni Dukaan گفت: “ما آنها را به ،وان سه نگهبان در حال گفتگو تصور کردیم که بر فراز یک دریای سبز بدون درز شناور بودند، زم، که پوشش گیاهی بتن را بازیابی کرد.”

یک چمن چمن و درختان احاطه شده توسط یک خانه سیم،
فضای سبز برای تکمیل بتن اضافه شد

این استودیو فضاهای داخلی و خارجی را با استفاده از پالت مواد بتن بافت، دیوارهای سفید گچ کاری شده، سنگ کوتا و فضای سبز ادغام کرد.

Design ni Dukaan گفت: “وقتی پوشش گیاهی در نهایت در این پس زمینه خا،تری رشد می کند، مرزهای بین داخل و خارج بیشتر از بین می رود و هر گونه تصور از فرم را کاهش می دهد.”

فضای نشیمن دو ارتفاع با دیوارهای بتنی، پنجره های چوبی و دهانه منتهی به چمن حیاط
حیاط مرکزی نور طبیعی را وارد خانه می کند

بافت دیوارهای بتنی توسط قالب های چوبی بدون پیچ و مهره ایجاد شده است و ایرادات در پایان آن به انتخاب مواد در جای دیگر خانه کمک می کند.

این استودیو گفت: “بافت غیرقابل پیش بینی اما زیبا ناشی از جابجایی و تاب برداشتن قالب های چوبی بدون پیچ و مهره بسیار جذاب بود.”

ما تصمیم گرفتیم از این “نقایص پیش بینی شده” به ،وان بخشی از فرآیند ساخت و ساز استفاده کنیم، حتی این انتخاب را به استفاده از مواد دیگر مانند کفپوش در راهروها که از نوارهایی از سنگ باقی مانده از فضای داخلی برای تقلید از الگوی استفاده می کند، گسترش داد. دیوارهای بتنی.”

اتاق نشیمن با کف‌های بتنی صیقلی، دیوارهای چوبی و مبل ال‌شکل خا،تری
این خانه برای پذیرایی از مهمانان طراحی شده است

رنگ‌های خنثی دیوارهای بتنی، سنگی و سفید با لهجه‌های سفالی رنگ از جمله کاشی‌های است،، صندلی‌ها و اشیاء مجسمه‌سازی مشخص می‌شوند.

در برخی از حمام ها که دارای رنگ های تک رنگ سبز، آبی یا طلایی هستند، از رنگ های بازیگوش تری استفاده شده است.

است، با کاشی های قرمز است، و عرشه های چوبی در مقابل یک خانه سفید
این استودیو لهجه‌های سفالی رنگی را اضافه کرد

این خانه برای پذیرایی از مهمانان توسط ،نان طراحی شده است، با یک سالن رسمی که روی یک چمن و یک سالن سینما در زیرزمین باز می شود. این خانه همچنین دارای یک ماندیر است که تصویری از خدای شریناتجی در گر،ت سیاه حکاکی شده است.

نمونه‌های دیگری از خانه‌های بتنی در هند که از حیاط‌های مرکزی برای خنک نگه داشتن فضاهای داخلی در تابستان‌های گرم استفاده می‌کنند، شامل خانه‌ای در Bharuch است که توسط سمیرا راتد دیزاین آتلیه و خانه‌ای در چنای توسط Matharoo Associates طراحی شده است.

عکاسی توسط ایشیتا سیتوالا، پروژه ماهی.


اعتبار پروژه:

معمار اصلی: ار ویرام شاه
مشاوران HVAC: همکاران انجاریه
مشاوران سازه: Saunrachna Strucon Pvt
پیمانکار: مهندسین واستو


منبع: https://www.dezeen.com/2023/04/08/enclosure-concrete-،use-design-ni-dukaan-gujarat-india/