دسته‌ها
اخبار

خانه ای با چمنزار با پل های RO_AR “شهری و طبیعی”


سقف بتنی مواجی که بالای آن چمن است، این خانه در جمهوری چک را پوشانده است که توسط استودیوی معماری محلی RO_AR طراحی شده است.

این خانه خانوادگی که در کنار یک راهرو حیات وحش در لبه منطقه Hlubocepy در پراگ قرار دارد، به گونه ای طراحی شده است که “پلی بین شهر و طبیعت” باشد.

برای رسیدن به این، RO_AR خانه را به‌،وان «برخورد دو هندسه» طراحی کرد: یک فرم مستطیل رو به شهر که با تخته‌های نازک بلوط پوشیده شده است و یک شکل تپه‌مانند و بالای چمن که رو به باغ و چشم‌انداز طبیعی فراتر است.

نمای بیرونی خانه در جمهوری چک توسط RO_AR
استودیوی چک RO_AR خانه ای در منطقه Hlubocepy ایجاد کرده است

Szymon Rozwałka موسس استودیو توضیح داد: “فضای شهری سایت را در ضلع ج،ی و شرقی احاطه کرده است.” “این یک توسعه بی نظم و تصادفی است که اغلب بر ارزش زمین تاثیر منفی می گذارد.”

وی ادامه داد: “ما ساختم، را طراحی کردیم که با روش تغییر شکل زمین ایجاد شد. زمین قرار بود به آرامی از سمت شمال غربی به یک “تپه” مصنوعی تبدیل شود که خانه در آن قرار می گرفت.”

در نزدیکی، طبقه همکف حک شده است تا یک گاراژ و ورودی ایجاد شود که توسط طبقه اول برآمده محافظت شده است. در اینجا، یک مسیر سنگفرش شده از اطراف خانه به داخل باغ منتهی می شود.

خانه با نمای شیشه ای و بام سبز
دارای سقف بتنی موج دار است که روی آن چمن است

در حالی که جلوی خانه سخت‌تر است، با رنگ سفید به پایان رسیده و برای حفظ حریم خصوصی با چوب‌های بلوط پوشیده شده است، ،مت عقب از طریق نماهای کاملاً لعاب زیر سقف منحنی به باغ باز می‌شود.

Rozwałka می گوید: «خانه به دنبال گسترش بافت طبیعی به داخل سایت و فضای داخلی است. به جسمی انتزاعی تبدیل می‌شود که از طریق فرم و مقیاس خود با سنگ‌های اطراف در پس‌زمینه مطابقت دارد.»

یک پاسیو سنگفرش شده در خارج از محوطه نشیمن مشرف به یک حوض کوچک است و در طبقه اول، یکی از اتاق خواب ها به تراس کوچکی باز می شود که توسط بخشی از دیوار بتنی از املاک مجاور پنهان شده است.

در داخل، سقف مواج خانه به صورت یک سقف بتنی نمایان و تخته‌ای با نورگیرهای بزرگ در مناطقی که منحنی‌های آن تلاقی می‌کنند ایجاد شده است.

ورودی خانه خانوادگی در جمهوری چک توسط RO_AR
طبقه اول برآمده یک ورودی سرپوشیده ایجاد می کند

ساختار بتنی نیز برای دیوارهای داخلی در معرض دید قرار گرفته است که با سقف‌ها و پله‌های چوبی و قاب‌های ف،ی سیاه، یراق آلات و مبلمان تضاد دارد.

داخلی بتنی خانه چک توسط RO_AR
سازه بتنی در معرض رها شده است

RO_AR مستقر در برنو در سال 2011 توسط Rozwałka تاسیس شد و در جمهوری چک و لهستان فعالیت می کند.

در جای دیگری در جمهوری چک، استودیوی محلی Architektura اخیراً یک مهدکودک با رنگ های روشن را تکمیل کرده است که در نظر گرفته شده است تا بازیگوشی دوران کودکی را بازتاب دهد.


منبع: https://www.dezeen.com/2023/04/30/gr،-topped-،me-czech-republic-ro-ar/