دسته‌ها
اخبار

OMA صحنه نگاری برای دوسالانه هنرهای اسلامی در فرودگاه جده ایجاد می کند


استودیوی معماری OMA پس زمینه افتتاحیه دوسالانه هنرهای اسلامی را طراحی کرده است که در ترمینال حج غربی در فرودگاه جده، ،ستان سعودی میزب، می شود.

متعلق به هویت کلی دوسالانه هنرهای اسلامی را طراحی کرد که توسط معمار آفریقای ج،ی سومایا والی مدیریت می‌شود و اوایل این هفته برای عموم افتتاح شد.

این دوسالانه در ترمینال حج غربی در فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز در جده برگزار می‌شود که توسط استودیوی آمریکایی Skidmore Owings & Merrill در اوایل دهه 1980 طراحی شد.

دوسالانه هنرهای اسلامی توسط OMA تنظیم شده است
OMA صحنه نگاری را برای دوسالانه هنرهای اسلامی امسال ایجاد کرد

این ساختمان متمایز که از یک سری چادرهای فایبر گ، معلق از دکل های فولادی ساخته شده است، برنده جایزه معماری آقاخان در سال 1983 شد.

هدف طراحی OMA برای این رویداد تکمیل ساختمان موجود است.

هدف طراحی صحنه‌نگاری ما ایجاد فضایی است که با سقف پارچه‌ای و کابلی پایانه حج – قطعه‌ای از معماری مدرن که برای مسلمانان سراسر جهان شناخته شده است – کار کند و به م،ای واقعی کلمه آن را به ،وان چتری برای هنرهای اسلامی دوباره اختراع کند. کاوه دبیری همکار OMA.

دوسالانه در ترمینال حج غربی طراحی شده توسط SOM در فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز
یک منظره بیابان مانند در فرودگاه جده طراحی شده توسط SOM ایجاد شد

این استودیو دو منطقه مجزا را برای دوسالانه طراحی کرد. در زیر سایبان باز ترمینال، “چشم انداز بیاب، مانند” ایجاد شد که از سفر محمد از مکه به مدینه – معروف به هجرت – مطلع شد.

این منظره شامل شیب‌های ماسه‌ای رنگ و دیوارهای شیبدار برای نمایش آثار هنری و ایجاد حس کاوش است.

فضاهای نمایشگاهی در بینال هنرهای اسلامی
مجموعه ای از فضاهای نمایشگاهی داخلی نیز ایجاد شد

یک منطقه محصور شامل مجموعه ای از گا،ی ها است که آثار هنری را به نمایش می گذارد.

این سکانس که به ،وان “سفر از تاریکی به روشنایی” توصیف می شود، در اتاقی کم نور حاوی آثار باست، قرن هفدهمی آغاز می شود و به فضای روشنی ختم می شود که در آن اولین در کعبه – ساختم، در مرکز مسجد الحرام است. در مکه – به نمایش گذاشته شده است.

ایاد آل،ا، شریک OMA، گفت: این نمایشگاه فرصتی برای کشف و یادگیری فرهنگ اسلامی است. بیش از 200 شی باست، به نمایش گذاشته شده است که برخی از آنها هرگز توسط عموم مردم دیده نشده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، آثار هنری هنرمندان معاصر از ،ستان سعودی و سایر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا گرفته تا کشورهایی مانند ،یس و آفریقای ج،ی وجود دارد که به آیین های جاودانه اسلام بُعد جدیدی می بخشد.

اولین درب کعبه در نمایشگاه
درب اول کعبه به نمایش گذاشته شده است

سازماندهی شده توسط بنیاد دوسالانه دیریهدوسالانه هنرهای اسلامی توسط والی بنیانگذار کانترسپیس در کنار معمار مدیریت می شود. امنیا عبدالبر، باستان شناس سعد ا،شید و مدیر بازنشسته موزه ملی هنر آسیایی اسمیتسونیان، جولیان رابی.

این رویداد با هدف تجلیل از هنر و فرهنگ اسلامی و در عین حال کاوش در “م،ویت در قلمرو زیبایی شناسی” برگزار می شود.

فضاهای رویداد طراحی شده توسط OMA
OMA سالن های نمایشگاهی مختلفی را طراحی کرد

نصب اولین پروژه OMA در ،ستان سعودی است. این استودیو قبلاً چندین پروژه در خاورمیانه از جمله کتابخانه ملی قطر و دفتر مرکزی بنیاد قطر در دوحه طراحی کرده است.

عکاسی توسط Marco Cappelletti است.

دوسالانه هنرهای اسلامی از 23 ژانویه تا 23 آوریل 2023 در جده برگزار می‌شود. برای فهرستی به‌روز از رویدادهای معماری و طراحی که در سراسر جهان برگزار می‌شوند، به راهنمای رویدادهای Dezeen مراجعه کنید.
منبع: https://www.dezeen.com/2023/01/25/oma-islamic-arts-biennale-som-jeddah-airport/