دسته‌ها
اخبار

Kéré Architecture مرکز جامعه Kamwokya را در اوگاندا ایجاد می کند


سایبان های فولادی فضاهای مرکز جامعه کامووکیا در کامپالا، اوگاندا را که توسط استودیوی برلین Kéré Architecture طراحی شده است، سایه می اندازد.

مجموعه ای از ساختمان های آجری که در یکی از فقیرترین مناطق کامپالا قرار دارد، فضاهای چند منظوره را برای فعالیت های اجتماعی فراهم می کند که در اطراف یک زمین ورزشی بزرگ و منطقه بازی در مرکز آن سازماندهی شده است.

سایبان فولادی در مرکز اجتماعی کامپالا توسط معماری Kéré
Kéré Architecture مرکز اجتماعی Kamwokya را در کامپالا ایجاد کرده است

معماری Kéréاستودیو به رهبری معمار برنده جایزه پریتزکر، دیبدو فرانسیس کر، مرکز اجتماعی کامووکیا را با همکاری انجمن محلی غیرانتفاعی کامووکیا مسیحی مراقبت و سازمان بشردوستانه Ameropa Foundation ایجاد کرد.

به گفته این استودیو، “این پروژه با هدف تبدیل جامعه با تبدیل شدن به منبع الهام و غرور است که به ،ه خود می تواند حس عاملیت و مالکیت ایجاد کند.”

کودکان در حال بازی در زمین ورزشی در اوگاندا
سایبان های فولادی فضاهای آن را سایه می اندازد

Kéré Architecture توضیح داد: “هدف این پروژه حفظ و ارتقای شخصیت عمومی و رایگان سایت است، نه به دنبال تحمیل، بلکه به منظور ارتقاء ملایم آن.”

این زمین بازی فضای من، تری را برای فعالیت هایی که قبلاً در محل انجام می شود، مانند تمرینات ورزشی و مسابقات، گردهمایی های خودجوش، رویدادهای اجتماعی، کارگاه ها، ک، های موسیقی و رقص فراهم می کند.

دادگاه خارج از مرکز اجتماعی کامپالا توسط معماری Kéré
یک زمین ورزشی بزرگ در مرکز قرار دارد

مرکز اجتماعی کامووکیا بر روی یک سکوی پلک، بتنی برافراشته شده است و از محل در برابر سیل مکرر که پس از بارندگی شدید رخ می دهد محافظت می کند.

این پلت فرم برای ایجاد تغییرات ظریف در سطح در سراسر سایت استفاده می شود که بین مناطق تفاوت قائل می شود، با زمین بازی کمی غرق شده و با پله های تریبون مانند احاطه شده است که به جامعه امکان تماشای بازی ها یا تجمع غیررسمی را می دهد.

کودکان بیرون ساختمان آجری توسط معماری Kéré
بلوک های اصلی از آجر ساخته شده اند

حجم های آجری مرکز در دو طرف صحن مرکزی سازماندهی شده است. بلوک‌های غرب دارای سالن اجتماعات، اتاق‌های رختکن و توالت هستند، در حالی که بلوک‌های شرق شامل یک کافی‌نت و ساختمان چند منظوره است.

روی هر یک از این بلوک ها سقف پروانه ای فولادی قرار دارد که بالای دیوارها قرار گرفته است تا تهویه طبیعی و جریان هوا را از طریق فضاهای توری مانند فراهم کند و جمع آوری آب باران را به مخازن مجاور تسهیل کند.

بلوک های آجری ساده با کف سنگ فرش شده و پنجره هایی با کرکره های چوبی قابل باز شدن، به گونه ای طراحی شده اند که به اندازه کافی مستحکم و انعطاف پذیر باشند تا برای طیف وسیعی از کاربردها توسط جامعه سازگار شوند.

در گوشه شمال شرقی سایت، یک برج آبی با پایه بتنی، وسط قاب ف،ی و بالای بامبو نشانگری بصری برای مرکز اجتماعی کامووکیا ارائه می‌کند.

حیاط مرکز اجتماعی کامپالا توسط معماری Kéré
یک برج آب یک نشانگر بصری برای سایت فراهم می کند

معمار Burkinabè، Kéré، Kéré Architecture را در سال 2005 در برلین تأسیس کرد، و این استودیو به‌ویژه برای کارهایش در ایجاد زیرساخت‌های مدنی، از جمله در روستای زادگاه کره، گاندو، بورکینافاسو، شهرت دارد.

در مارس 2022، کر اولین معمار آفریقایی و اولین معمار سیاه پوستی شد که جایزه معماری پریتزکر را دریافت کرد. دیگر کارهای اخیر استودیوی او شامل دفتر مرکزی موسسه غیرانتفاعی گوته در سنگال و محوطه ای برای سازمان غیرانتفاعی Learning Lions در کنیا است که دارای برج های سفالی رنگ است.

عکاسی توسط Kéré Architecture است.


اعتبار پروژه:

معمار: معماری Kéré
مشتری:
بنیاد آمروپا، جامعه مراقبت مسیحی کامووکیا
معمار محلی:
JE Nsubuga & Associates
پیمانکار عمومی:
ساخت و ساز سولکو
مهندس سازه:
AECOM


منبع: https://www.dezeen.com/2022/11/27/kere-architecture-kamwokya-community-centre-uganda/