دسته‌ها
اخبار

Formafatal مجموعه ای از سازه های خاکی در کاستاریکا ایجاد می کند


Forma،al ویلاهای دوقلو را از زمین درهم بر روی تپه ای جنگلی در پلایا هرموسا، کاستاریکا ساخته است که با شیشه های وسیع بدون قاب به اقیانوس آرام باز می شود.

دو ویلای 95 متر مربعی با نام Achioté در زمینی شیب دار 11000 متر مربعی از جنگل در ارتفاع 300 متری از دریا تعبیه شده اند و به گفته این استودیو، “اولین اجرای زمین کوبیده” در کاستاریکا هستند.

ویلاهای دوقلو مستطیل در کاستاریکا توسط Forma،al
ویلاهای مستقلی که آچیوته نام دارند، بر فراز تپه کاستاریکا قرار دارند

Dagmar Štěpánová، موسس استودیو مستقر در جمهوری چک و کاستاریکا فرمافتال، ویلاها را در سال گذشته تکمیل کرد و به ،وان معمار، مدیر پروژه و مدیر ساخت و همچنین سرمایه گذار مش، پروژه فعالیت کرد.

Štěpánová گفت: «قصد من طراحی خانه های پایدار با فضای داخلی بیوفیلیک بود. “معماری ویلاها با خطوط نازک و تیزش در تضاد با پوشش گیاهی سرسبز استوایی عمدی است، اما متریال و رنگ انتخابی کاملاً با محیط اطراف منطبق است.”

کناره‌های خاکی در ویلا در جنگل کاستاریکا
نماهای آنها با خاکی پوشیده شده است

پلان های مستطیل شکل ی،ان تنها دارای سه دیوار بیرونی جامد است که از خاک رس کوبیده شده که از محل حفاری شده ساخته شده است.

کارشناس برزیلی ترا فشرده به دلیل “عدم تجربه” کاستاریکا با روش ساخت وارد شد.

اتاق خواب با کف سفالی در ویلا Forma،al در کاستاریکا
هر ویلا دارای یک اتاق خواب بزرگ است

دیوارهای باربر پیرامونی زمین – در پشت سر هم با ستون‌های H ساختاری – از پایه بتنی بالا می‌آیند و از دال سقفی بتنی یکپارچه حمایت می‌کنند که توسط یک جفت کانال فولادی خام در امتداد خط سقف بیرونی قابل مشاهده است.

بقیه محفظه از کف تا سقف شیشه ای بدون قاب است که در شیارهایی در سقف فرو رفته و فضای داخلی را تا اقیانوس آرام گسترش می دهد.

تراس روباز در ویلای مستطیلی که به نظر می رسد معلق بالای جنگل کاستاریکا است
تراس های روباز فضای زندگی را فراهم می کنند

پلان طبقه ساده شامل یک اتاق خواب، حمام و آشپزخانه است که توسط یک تراس روباز احاطه شده است که به ،وان فضای اولیه زندگی عمل می کند و به یک است، بی نهایت باز می شود.

شکل، ساخت و ساز و جهت گیری همان جایی است که شباهت های ویلاهای دوقلو به پایان می رسد. مفاهیم رنگ داخلی انرژی های سایت را که توسط معمار قبل از ساخت درک شده است منع، می کند.

آشپزخانه زرد داخل ویلا توسط Forma،al
آشپزخانه های جداگانه با کد رنگی نیز در هر ویلا وجود دارد

این استودیو گفت: “جاسپیس، ویلای روشن، بازتابی از انرژی یین، به اقیانوس و آسمان متصل می شود.” در حالی که نفریت، ویلای تاریک، بازتابی از انرژی یانگ، به زمین و جنگل متصل می شود.

ویلای جاسپیس از سایه‌های ماسه‌ای گرم استفاده می‌کند، در حالی که در ۱۲ متری ویلای نفریت، رنگ خاک محلی را از طریق سایه‌های سفالی و زغالی نشان می‌دهد. کف‌های بتنی دارای ال،ای لغزنده سیم، متمایز هستند.

سر دوش آبشاری در حمام در ویلای کاستاریکا
حمام ها منظره ای از جنگل های اطراف دارند

وسایل داخلی نیز ،یبی از سبک و وزن هستند.

یک صفحه الیاف سیم، کشویی نازک در حمام تنها درب داخلی است و پشه بندهای ظریف و پرده های کت، از مسیری که در سقف پنهان شده است دور تخت می پوشند.

در همین حال، کانترهای حمام و آشپزخانه به بخشی از یکپارچه بتونی تبدیل می شوند و تکه های بتنی سنگین مانند میزهای کنار تخت و نیمکت ها از طراحی بلژیکی الهام گرفته شده اند.

این استودیو گفت: «سایر مبلمان، چراغ‌ها، لوازم جانبی و آثار هنری با توجه به اصالت، اغلب مستقیماً از طراحان در تمام قاره‌ها، با دقت انتخاب شدند.

است، بی نهایت مستطیلی در تراس ویلای کاستاریکا
هر ویلا دارای یک است، بی نهایت می باشد

در سال 2020، Forma،al با Refuel Works همکاری کرد تا خانه اجاره ای بتنی Art Villa را ایجاد کند – پروژه ای که منجر به نقل مکان Dagmar Štěpánová از جمهوری چک و توسعه متناظر استودیو به کاستاریکا شد.

عکاسی توسط BoysPlayNice.


اعتبار پروژه:

معماری و دکوراسیون داخلی: Forma،al، Dagmar Štěpánová
دیوارهای خاکی ش،ته: زمین فشرده، د،ل مانتوو،
استاتیک: چ. بارگاس
باغ: داگمار اشتپانووا
ساخت و ساز: Willy Jeferson Céspedes Vargas + کارگران محلی
بتن ریزی : طراحی متفاوت، پاول تروسیل
طراحی گرافیکی: زوزانا ومئووا


منبع: https://www.dezeen.com/2023/02/01/forma،al-rammed-earth-costa-rica/