دسته‌ها
اخبار

گروه خلاق دی اف نیروگاه حرارتی سابق را به مرکز فرهنگی تبدیل می کند


استودیوی معماری اسلواکی DF Creative Group یک کارخانه گرمایشی سابق در براتیسلاوا را به یک مرکز فرهنگی تبدیل کرده است و ساختار صنعتی آن را با مجموعه ای از اضافات معاصر تکمیل کرده است.

کارخانه گرمایش Jurkovič در فهرست میراث، که در ابتدا در دهه 1940 توسط Dušan Jurkovič طراحی شد، قبلا بخشی از پالایشگاه آپولو بود.

در حالی که بقیه پالایشگاه ت،یب شد، کارخانه گرمایش سابق اکنون در مرکز پالایشگاه قرار دارد طرح اصلی اسکای پارک توسط معماران زاها حدید، که فاز اول خود را در سال 2020 به پایان رساند.

فضای داخلی تبدیل نیروگاه گرمایش یورکوویچ توسط گروه خلاق دی اف
گروه خلاق DF ساختمان صنعتی را به فضای کاری تبدیل کرد

پس از یک مسابقه دعوت شده، گروه خلاق دی افبه رهبری معمار مارتین پاسکو، پروژه تبدیل این کارخانه به فضایی که دفاتر مش، را با نمایشگاه های عمومی، رویدادها و مناطق مهمان نوازی ،یب می کند، دریافت کرد.

گروه خلاق DF به دنبال تجلیل از ساختار صنعتی اصلی کارخانه، به بازسازی خود به ،وان ایجاد ساختارهای معاصر متمایز در پوسته اصلی و تاریخی خود که در اطراف سالن توربین تمام قد در مرکز آن سازماندهی شده است، نزدیک شد.

بین حجم‌های بتنی وسیع و در معرض بخاری‌های قیف سابق، پل‌های فولادی و دیوارهای شیشه‌ای مسیرها و خطوط دید جدیدی را در ساختمان ایجاد می‌کنند.

نمای بیرونی تبدیل نیروگاه گرمایشی Jurkovic توسط گروه خلاق DF
نمای بیرونی تاریخی حفظ شد

این روش توضیح داد: «راه حل معماری از فضای خالی داخلی در اتاق دیگ بخار و سالن توربین برای ساخت سازه‌های مستقل جدید استفاده می‌کند، در حالی که مناطق و طبقات جدیدی را ایجاد می‌کند که به طور مداوم از ساختمان اصلی جدا شده است.»

در ادامه این بی،ه آمده است: «این مفهوم، جداسازی و تمایز ساخت‌های تاریخی از ساخت‌های جدید را امکان‌پذیر می‌سازد و در عین حال تاریخ و هماهنگی را در بر می‌گیرد و به آن احترام می‌گذارد».

فضای داخلی تبدیل نیروگاه گرمایش یورکوویچ توسط گروه خلاق دی اف
فضاهای اداری با جزئیات معاصر تکمیل شد

طبقه همکف ساختمان دوباره به ،وان یک “مربع زندگی” در نظر گرفته شده است که در اطراف یک دهلیز سقفی متمرکز شده است که تمام ارتفاع و طول ساختمان را گسترش می دهد.

یک رستوران، کافه، گا،ی هنر معاصر و سالن چند منظوره همگی در اطراف آتریوم طبقه همکف، در بین ستون‌های موجود ساختار اصلی سازماندهی شده‌اند.

در بالا، پنج طبقه از فضاهای کار مش،، یک پاکت شیشه ای تازه ایجاد شده را اشغال می کند که مشرف به فضای خالی مرکزی است، با پل های فولادی سیاه رنگ که فضاهای بین قیف های بتنی بزرگ را به هم متصل می کند.

فضای داخلی دفتر با جزئیات مینیمالیستی و معاصر تکمیل شده است تا تضادی با پس زمینه تاریخی گیاه ایجاد کند، با نورپردازی که مستقیماً بر روی ،پاها یا دیوارهای موجود نصب شده و با مبلمان و کاشت ساده تکمیل شده است.

فضای داخلی تبدیل نیروگاه گرمایش یورکوویچ توسط گروه خلاق دی اف
پل های فولادی در سراسر سالن توربین قرار دارند

این تمرین توضیح داد: «این مداخله بسیاری از جزئیات ساخت و ساز تاریخی، از جمله ستون‌های ناهموار اصلی سازه و سه قیف همراه را برجسته می‌کند.

این بازسازی ادامه داد: «بازسازی یک فضای معرف اصلی با موادی به «زبری» و رنگ اصلی آنها ایجاد کرد.

فضای داخلی تبدیل نیروگاه گرمایش یورکوویچ توسط گروه خلاق دی اف
استودیوی معماری می خواست ساختار اصلی ساختمان را به نمایش بگذارد

در بالای ساختمان، یک تراس پشت بام، منظره ای از پارک تازه توسعه یافته آسمان را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند، جایی که سه برج آپارتم، جدید توسط معماران زاها حدید در یک منظره سبز بنشینید

این تمرین گفت: «طراحی جدید نمادی از کارخانه سابق، نمادی از پارک آسمان و نمادی از خود پایتخت، براتیسلاوا است.

نمای بیرونی تبدیل نیروگاه گرمایش یورکوویچ در طرح اصلی پارک آسمان
این پروژه در طرح اصلی پارک آسمان معماران زاها حدید واقع شده است

این پروژه یکی از چندین طرح اخیر در سراسر جهان است که نیروگاه های سابق را به فضاهای فرهنگی جدید تبدیل می کند که میراث صنعتی آنها را جشن می گیرد.

در چین، ARCity Office قاب بتنی یک نیروگاه را به یک مرکز اجتماعی جدید و لعاب تطبیق داد، در حالی که در بریت،ا، ایستگاه برق نمادین Battersea لندن اخیراً پس از تبدیل آن به مغازه‌ها، دفاتر و آپارتمان‌ها دوباره بازگشایی شد.


منبع: https://www.dezeen.com/2023/01/20/df-creative-group-transforms-jurkovic-heating-plant-،tislava-slovakia/