دسته‌ها
اخبار

همکاری خلاقانه: وقتی معماری با مد بالا ملاقات می کند


برندگان جوایز A+Product امسال معرفی شدند. منتظر نسخه سالیانه کتاب الکترونیکی A+Product Awards در ماه های آینده باشید.

در نظر گرفته شده است که مرزها در قلمرو طراحی به پیش رانده شوند، و هم افزایی خلاقانه بی نظیر بین مد و معماری ثابت کرده است که نیروی مقاومت ناپذیری است. در طول سال‌ها، این ادغام رشته‌ها باعث ایجاد همکاری‌های نفس‌گیر بسیاری شده است که وضعیت موجود را به چالش می‌کشد، زیرا طراحان و معماران با هم متحد می‌شوند تا فضاهایی را ایجاد کنند که به همان اندازه الهام‌بخش هستند.

با کاوش در هنر این کیمیاگری خلاق، این مقاله به بررسی برخی از نمادین‌ترین مشارکت‌ها در دنیای طراحی می‌پردازد، که هر کدام شاهکاری را به وجود آورده‌اند که هم قصیده‌ای برای حوزه‌های مربوطه و هم گواهی بر قدرت همکاری است.


REM Koolhaus، OMA x Prada

پرادا لس آنجلس Epicenter توسط Rem Koolhaas و Ole Scheeren، لس آنجلس، CA ع، ارائه شده توسط OMA

در حالی که برخی از همکاری ها یکباره هستند و بدون شک به جذابیت آنها می افزایند، برخی دیگر به روابط طول، مدت تبدیل می شوند. بسیاری از مشارکت‌های عمیق‌تر بین طراحان مد و معماران ناشی از درک زیبایی‌شناختی یا درک مش، ارزش‌ها و اه، است. در مورد پرادا و OMA، حماسه در حال انجام آنها در واقع یکی از سنین است.

رم کولهاس، معمار برنده جایزه پریتزکر و بنیانگذار شرکت چند رشته ای دفتر معماری متروپولیتن (OMA)، مدت هاست که به خاطر نوآوری و بینش متهورانه اش شناخته شده است. هنگامی که او با میوچیا پرادا، مادر بزرگ خانه مد ایتالیایی، متحد شد، نتیجه مجموعه ای از شگفتی های معماری مانند پروژه ترانسفورماتور سئول و مرکز پرادا در نیویورک بود.

پرادا لس آنجلس Epicenter، توسط Rem Koolhaas و Ole Scheeren، لس آنجلس، CA ع، توسط OMA

این همکاری فراتر از آجر و ملات گسترش یافت، زیرا OMA و اتاق فکر AMO شروع به بازتعریف ماهیت کت واک در نمایشگاه های پرادا ،د. همگرایی حساسیت‌های طراحی آوانگارد کولهاس و تمایل پرادا به بیان جسورانه خود، باعث ایجاد فضاها و تجربیاتی شده است که به همان اندازه نفس‌گیر هستند.


لینا قوتمه x هرمس

مانند روزهای اولیه پرادا و کولهاس، همکاری بین تولیدکننده کالاهای لو، فرانسوی هرمس و معمار فرانسوی-لبن، لینا گوتمه به نظر می رسد آغاز یک رابطه هماهنگ و امیدوارانه طول، مدت باشد. با همکاری قبلی برای ایجاد نمایشگرهای پنجره خیره کننده برای این برند، G،tmeh اکنون برای آ،ین و بزرگترین پروژه معماری هرمس منصوب شده است.

اقدامات دقیق – کارگاه های آموزشی هرمس، فرانسه توسط معماری لینا قوتمه. رندر توسط معماری لینا قوتمه.

به ،وان نمونه ای از ازدواج شاعرانه هنر و طراحی که بین دو شرکت طراحی وجود دارد، استودیوی G،tmeh، Lina G،tmeh Architecture، برای طراحی کارگاه های جدید چرم هرمس انتخاب شد، که در نتیجه فضایی خیره کننده به نظر می رسد که به طور یکپارچه با مناظر اطراف ،یب می شود. احترام به محیط اطراف

ساختمان تمام آجری که با پنجره‌های بزرگ کناری مشخص شده است، فضا را در نور طبیعی غوطه‌ور می‌کند و دقت و مهارتی را تداعی می‌کند که مترادف با برند هرمس شده‌اند. این ادغام شاعرانه فرم، عملکرد و تأثیر زیست محیطی گسترده تر، اولویت های همپوش، را در هر دو صنعت نشان می دهد.


ساموئل راس، SR_A x Acqua di Parma

بسیاری از همکاری‌های بین طراحان مد و معماران مبتنی بر طراحی ،ده‌فروشی است. ساموئل راس، بنیانگذار بر،ب لباس خیاب، A-Cold-Wall* و استودیوی طراحی SR_A، از مهارت های جایگزین برای ایجاد طرح های جدید برای بطری های Acqua di Parma که فوراً قابل تشخیص هستند استفاده کرده است. ساموئل در حالی که از نظر فنی یک معمار نیست، یک فرد خلاق خلاق است که مجموعه کارهایش عمیقاً در نشانه‌شناسی و زیبایی‌شناسی معماری ریشه دارد.

همکاری او با خانه عطر یک قرن ایتالیایی باعث شد که بطری نمادین Colonia دوباره تجسم شود. طرح‌های راس با الهام از معماری میلان و لندن، دارای قاب پنجره‌ای داربست‌مانند بود که اشاره‌ای به گفتگوی معماری این دو شهر پس از جنگ جه، دوم داشت. نتیجه یک تفسیر مجدد فریبنده است که تاریخ و مدرنیته را به گونه‌ای پل زده است که هر دو را به یک اندازه جشن می‌گیرد.


Marco Costanzi Architects x Fendi

Fendi HQ توسط Marco Costanzi Architects، رم، ایتالیا ع، توسط Andrea Jemolo

در حالی که طراحی ،ده‌فروشی اغلب کاتالیزور همکاری بین رشته‌ای در سال‌های اخیر است، افزایش قابل توجهی در ورود مارک‌های مد به قلمرو طراحی مهمان‌نوازی – به‌ویژه فندی – مشاهده شده است. خانه مد لو، ایتالیایی زم، که معماران مارکو ،تانزی سفری را برای تجسم مجدد فروشگاه اصلی خود در رم آغاز ،د، یک همسر معمارانه پیدا کرد.

Fendi HQ توسط Marco Costanzi Architects، رم، ایتالیا ع، توسط Andrea Jemolo

این فروشگاه که در کاخ تاریخی Pal،o della Civiltà Italiana واقع شده است، طراحی داخلی این فروشگاه سرودی از میراث غنی فندی است و در عین حال روحیه آینده نگر معماران مارکو ،تانزی را به نمایش می گذارد. نتیجه ،یبی مجلل از مواد، بافت و رنگ است که هم به تاریخچه برند و هم به اهمیت معماری ساختمان ادای احترام می کند.

در بالای فروشگاه، سوئیت خصوصی Fendi قرار دارد. هر سوئیت تجلیل از زیبایی‌شناسی ک،یک فندی – رنگ‌های غنی و خنثی، خطوط واضح و کف‌های چوبی سخت است. دیوارها به رنگ خا،تری، چوب صیقلی پوشیده شده اند و با ع، های سیاه و سفید کارل لاگرفلد از فواره های رم پوشانده شده اند، پس زمینه ایده آلی که بازیگوشی ظریف مبلمان سفارشی Fendi Casa را به نمایش می گذارد. ساختمان، فروشگاه و سوئیت ها بهشتی برای علاقه مندان به طراحی و معماری است.


ایسی میاکه، دیوید چیپرفیلد، توشیکو موری، فرانک گری و غیره

آزمایشگاه واقعیت. Issey Miyake توسط TOKUJIN YOSHIOKA DESIGN، توکیو، ژاپن ع، توسط Masaya Yo،mura

از میان بسیاری از طراحان مد که بر معماری و طراحی داخلی تأثیر گذاشته اند، ایسی میاکه فقید اوج بود. او اغلب به ،وان مرکز فرهنگ طراحی معاصر شناخته می شد و راهی برای ،یب فضا و نمایش در یک تجربه واحد با استفاده از نمایشگاه های خود برای ارائه بیشتر تفکر طراحی خود به جهان پیدا کرد. مغز متفکر نمادین با طیف گسترده ای از معماران برای ایجاد محیط های منحصر به فرد و جذاب کار کرد. در طول سال‌ها، نمایشگاه‌های آن‌ها به یک نمونه کتاب درسی از طراحی ،ده‌فروشی تبدیل شد که به توسعه چشم‌انداز و هویت یک برند مد تبدیل شد.

Issey Miyake Marunouchi توسط TOKUJIN YOSHIOKA DESIGN، توکیو، ژاپن ع، توسط Masaya Yo،mura

از همان اوایل سال 1976 و همکاری او با شیرو کوراماتای ​​جوان در ساختمان From First در آئویاما، ژاپن، میاکه با بسیاری از معماران برجسته کار کرد و برای معماران جوان یا کمتر باتجربه بستری جه، برای نمایش استعدادهای خود فراهم کرد.

دیوید چیپرفیلد و کنت آرمسترانگ نمایشگاه لندن خود را در سال 1985 با استفاده از معماران با استفاده از مواد طبیعی برای برانگیختن روح معماری ژاپنی طراحی ،د. سپس میاک با توشیکو موری در اولین نمایشگاه مستقل خود در خیابان 77 و خیابان مدیسون در نیویورک کار کرد. موری همچنین در سال 1998 یک مکان در نیویورک برای Pleats Please طراحی کرد. یکی دیگر از نمایشگاه های نیویورک برای Miyake در خیابان 79 در سال 2005 به پایان رسید.

Issey Miyake London توسط TOKUJIN YOSHIOKA DESIGN، لندن، بریت،ا ع، توسط Masaya Yo،mura

بعدها، Miyake از مهارت‌های افرادی مانند Ronan و Erwan Bouroullec، Ito Masaru Design Project و البته دوستان دیرینه Frank Gehry و Gordon Kipping استفاده کرد. آنها با هم، فروشگاه نمادین Issey Miyake Tribeca را زنده ،د. فضای داخلی فروشگاه ،یبی هماهنگ از حساسیت های شهری کیپینگ و چین های امضای میاک است و فضایی را ایجاد می کند که هم ادای احترام به میراث معماری شهر نیویورک است و هم نگاهی اجمالی به آینده طراحی. این فروشگاه با زیبایی‌شناسی پویا و الهام‌گرفته از اوریگامی، یادآور پتانسیل‌هایی است که وقتی مد و معماری در هم تنیده می‌شوند، آزاد می‌شوند.

با هر همکاری، اهمیت اکتشاف خلاقانه و پیش بردن مرزها مشهود است. طراحان و معماران با ادغام رشته های مربوطه خود می توانند زمینه جدیدی را ایجاد کنند، قراردادها را به چالش بکشند و درک ما از طراحی و سبک را دوباره تعریف کنند. نتایج این مشارکت ها فضاهایی هستند که نه تنها کاربردی هستند، بلکه به همان اندازه الهام بخش و دگرگون کننده هستند و امکانات بی حد و حصری را که از همکاری میان رشته ای ناشی می شود را نشان می دهند.

برندگان جوایز A+Product امسال معرفی شدند. منتظر نسخه سالیانه کتاب الکترونیکی A+Product Awards در ماه های آینده باشید.
منبع: https://architizer.com/blog/inspiration/industry/creative-collaboration-architecture-high-fa،on/